Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility REFLEX RUTIN RÍTUS RITMUS | Budapesti Metropolitan Egyetem

REFLEX RUTIN RÍTUS RITMUS

  • Kezdődik
    2019. 01. 29. 10:00
  • Vége
    2019. 01. 29. 21:00
  • Helyszín
    Hidegszoba Stúdió, VII. ker. Budapest, Dob utca 24.

A Budapesti Metropolitan Egyetem, Budapesti Metropolitan Lab által szervezett
integrált művészeti képzés hallgatóinak kutatása és csoportos kiállítási eseménye.


Megnyitó és záró esemény: 2019. január 29., kedd, 19.00 óra
A kiállítást megnyitja: Keszeg Anna (egyetemi adjunktus, DE) és Lengyel Zsanett (MA-hallgató, MOME)


Léteznek-e tárgyak, amelyek elveszítik az emlékezetüket?
Van-e lehetőség az emlékezet visszanyerésére?
Más, ha egy tárgy az otthoni kamrapolcon, vagy egy múzeumi raktárban várja a felmentő sereget?
Mi a szerepe egy muzeológusnak ebben a munkában?
Milyen szerepe lehet egy kívülállónak?
Van-e egyáltalán kívülállás?
Segítenek-e a munkában a színek, a hangok, a formák és a funkciók?
Miképp ötvözhető a kutatásban a hétköznapi tudás és a fikció?

A kurzus egy olyan múzeumi gyűjteményrész megismerését, feldolgozását és interpretálását tűzte célul, amelynek tárgyai egy 2005-ös múzeumi gyűjtőkampány során kerültek a Néprajzi Múzeumba. A tárgyak elsősorban a hetvenes és nyolcvanas évekből származnak: olyan mindennapi eszközök, amelyek a rendszerváltás előtti magyar otthonok jellemző vagy kevésbé jellemző tárgyai voltak; viszont személyes használati kontextusaikról nagyon keveset tudunk: ezért nevezzük őket emlékezetüket vesztett tárgyaknak. Az önálló és közös projektmunka során a random gyűjteményből képzett saját egység, a „mi kollekciónk” adta a kutató és kreatív munka alapját. Rejtett, vélt vagy valós tartalmak keresése és megtalálása volt cél: olyan eszközökkel, amelyben a projekt résztvevői otthonosan és szívesen mozogtak és alkottak.


Előfeltevések
A kurzus – a címe szerint (Tilos retro!) is – arra az előfeltevésre épült, hogy a tárgyak megszólaltatása segít finomítani a ‘retro’ nagyon keveset, vagy épp semmit nem jelentő, egyszerű fogalmát. Hogy a tárgyak nézése, tapintása, funkciójukról való gondolkodás olyan koncepciók és interpretációk kidolgozását teszi lehetővé, amelyek túlmutathatnak azon, miszerint a tárgyak automatikusan bekapcsolhatók egy korba, és ettől jelentenek valamit. A interpretációk létrehozása során az alkotók szabad kezet kaptak a tárgyak informatív vagy asszociatív kontextusainak megteremtésében. A Reflex, rutin, rítus, ritmus című egyszeri és eseményszerű közös kompozíció, egyfajta csoportos kiállítás, amely a kurzus során megteremtett koncepciókat és interpretációkat rendezi el a témához (az otthon tárgyai) kapcsolható térben: lakásgalériában, a Hidegszoba Stúdióban.

Résztvevő hallgatók: Finta Simon, Gályász Veronika, Hancsicsák Ádám, Hegedűs Klára, Kelle Krisztina, Mészáros Júlia, Németh Flóra, Salgó Eszter, Varga Mónika (MA hallgatók, Budapesti Metropolitan Egyetem)

Témavezető: Frazon Zsófia (Néprajzi Múzeum MaDok-program)
Műtárgyfotók: Sarnyai Krisztina (Néprajzi Múzeum)
A projekt háttérintézményei: Budapesti Metropolitan Lab; Néprajzi Múzeum MaDok-program

Facebook esemény